BAJNOKOK LIGÁJA, FÉRFI, Csoportmérkőzések, B-csoport, 13. forduló.

2017.03.04. 17:30 óra, Szeged, Városi Sportcsarnok, 3200 néző.

Vezette: Oscar Raluy LOPEZ, Angel Sabroso RAMIREZ (Spanyolország).

EHF-képviselő: Ivan DOLEJS (Csehország).

OTP Bank-PICK Szeged: SIERRA Jose (kapus), NAGY Martin (kapus) - BALOGH Zsolt 7/1, KÄLLMAN Jonas 5, GORBOK Szergej 4, OBRANOVICS Szandro 3, BÁNHIDI Bence 3, BODÓ Richárd 1, RODRIGUEZ Pedro 1, BUNTICS Denis 1, SKUBE Stas 1/1, GONCALVES Thiagus Petrus, ZUBAI Szabolcs, BLAZSEVICS Alen, GABER Matej, SOSTARICS Mario. Vezetőedző: PASTOR Juan Carlos.

HC Zagreb: SKOK Matevzs (kapus), SZTEVANOVICS Ivan (kapus) - KONTREC Tin 3, MARKOVICS Dobrivoje 3, VALCSICS Joszip 3, MANDALINICS Stipe 3, MIKLAVCSICS David 3, MRAKOVCSICS Luka 2, PAVLOVICS Domagoj 2, SUSNJA Leon 1, MARKOSKI Velko 1, ERES Josip, VUJICS Stefan, VORI Igor, HORVAT Zlatko, VALCSICS Toncsi. Vezetőedző: IVANDIJA Silvia.

Hétméteres: 3/2 (BALOGH Zsolt 2/1, SKUBE Stas 1/1), illetve 2/0 (MARKOVICS Dobrivoje 1/0, HORVAT Zlatko 1/0).

Sárga lapok: 2 (BLAZSEVICS Alen, GABER Matej), illetve 2 (ERES Josip, VORI Igor).

Kiállítás: 3 (BLAZSEVICS Alen 2', GABER Matej 2', SOSTARICS Mario 2'), illetve 2 (HORVAT Zlatko 2', VALCSICS Toncsi 2').

Megjegyzés: 3 (2+1), illetve 3 (2+1). Kevésnek tűnik mindkét oldalon...

Lövés hatékonyság: 63 % (41 lövés - 26 gól), illetve 51 % (41 lövés - 21 gól).

Kapus teljesítmény: 40 % - 35 lövés - 14 védés (SIERRA Jose 41 % - 34 lövés - 14 védés; NAGY Martin 0 % - 1 lövés - 0 védés), illetve 26 % - 35 lövés - 9 védés (SKOK Matevzs 22 % - 18 lövés - 4 védés; SZTEVANOICS Ivan 29 % - 17 lövés - 5 védés).

8. IFK Kristianstad 12 2 2 8 323-354 -31 6

„Nincs mese, győzni kell! – ezzel a felkiáltással lépett pályára a MOL-Pick Szeged csapata. A kijelentésnek volt is tartalma, hiszen a Szeged győzelmével még versenyben maradhat a csoport harmadik helyéért, míg a Zagreb esetleges sikerével elkerülheti a kiesést. Mindkét csapat tartalékosan vágott neki a találkozónak: a Szegedben Sego hosszú időre kidőlt, Skube is vírusos influenzával bajlódott (ennek ellenére ott volt a keretben);  Zagreb pedig nélkülözni volt kénytelen Cingesar, Sebetics és Jotics játékát. A Szeged Sierra – Sostarics, Balogh, Obranovics, Bánhidi, Gorbok, Källman támadósorral kezd, védekezésben azonban hármat cserél, Balogh, Bánhidi és Gorbok helyett Thiagus Petrus, Blazsevics és Gaber kapott játéklehetőséget. A Zagreb  Skok – Eres, Miklavcsics , Toncsi Valcsics, Vori,  Markoski,  Markovics összetételben vette fel a harcot.

1-15. perc. A Szeged számára kedvezően indult a mérkőzés: Toncsi Valcsics két percet érően lerántja Obranovicsot; az előnyt azonban nem tudja kihasználni a hazai csapat, Sostarics a bal kapufát találja el. Az ellentámadásból Miklavcsics felavatja Sierrát (0-1).  Az előnyös helyzetet másodszorra már nem puskázzák el, Bánhidi földbe döngölése után megítélt büntetőt Balogh a jobb felső sarokba vágja (1-1). Előnyben 5-1-et védekezik a Szeged, Källman próbál a zavarosban halászni, nem sok sikerrel: Joszip Valcsics újra vezetést szerez csapatának (1-2). Sőt, egy eladott labda után Markoski már kettőre növeli csapata előnyét (1-3). Balogh nem hagyja ezt annyiban, felugrásból szépít (2-3). A másik oldalon Pavlovics is bemutatja, hogy mit tud: a balátlövő helyéről hatalmas gólt ragaszt a magyar kapuba (7. perc, 2-4). Bánhidi már másodszor forgatja be a védőjét, lövését Skok kiüti, Källman lehalássza, s a kapu mellé csavarja. Pavlovics másodszor is kísérletezik, lövése azonban homályba vész. A túloldalon Balogh sem volt szerencsés, bombáját Skok kirúgja, egyenesen Bánhidi kezébe, aki a hálóba pöccint (3-4). S ha egy üzlet beindul! Sostarics labdát csen, indítja Gorbokot, aki némi bizonytalanság után a hálóba vágja az egyenlítő gólt (4-4). A vendégek vezetőedzője, Silvia Ivandija taktikát vált: lehozza a kapusát és hét a hat ellen támad a zavaróval védekező magyar csapat ellen. Pavlovics ki is használja az átmeneti zavart, s újra vezetést szerez (4-5).  Két gyors kezdés, két gól: Obranovics (5-5), Kontrec (5-6). Az ellentámadásnál Gorbok mutatja meg, hogy nem ma kezdte a szakmát: a háta mögött Källmant hozza helyzetbe, aki bal szélről a hosszú felsőbe vágja a labdát (6-6). Továbbra is hét a hat ellen támad a vendégcsapat, eredményesen: Markovics a bal szélről lövi ki a rövid sarkot (12. perc, 6-7). Obranovics azonnal válaszol, átemeli Vorit (!) és kiegyenlít (7-7). Érdekes módon az egyenlítő gól a Szegedet zavarja meg. Sostarics bakot tart Mandalinicsnek, ki is küldik a játékvezetők két percre és még 7 méterest is ítélnek. Markovics lövését Sierra kiüti, majd az ismétlésbe is belekap, a lerohanást azonban Gorbok elrontja; kapu mellé vágja a labdát. Nem úgy a vendégcsapatnál: előnyben először Markovics veszi be Sierra kapuját (7-8), majd Joszip Valcsics lövi ki a rövid alsót (7-9).

16-30. perc. Mázlis góllal szépít a Szeged: Gorbok viszonylag gyenge lövése becsorog Skok lábai között (8-9). Az egyre jobb teljesítményt nyújtó Sierra ezúttal Markovics lövését teszi ártalmatlanná, s az ellentámadásból megszületik a mérkőzés egyik legszebb gólja: Källman a hatos légtere fölé löbbölt labdáját Balogh két kézzel a kapuba húzza (9-9). A jelenet után kapust cserél a Zagreb, Sztevanovics váltja Skokot. Miklavcsics keveredett ziccerbe, de Sierra ezúttal is a helyén van, a lerohanást azonban elrontja a hazai csapat, s Kontrec azonnal kontrázik (19. perc, 9-10). Újabb mázlis góllal egyenlít a Szeged: Gorbok váratlan lövése elakad a kapusban, de valahogy mégis átcsorog a gólvonalon (10-10). A vezetés megszerzése céljából támad a hazai csapat, ám Balogh Markovics kezébe „varázsolja” a labdát, aki megköszönve azt, végigvágtat a pályán és a tehetetlen Sierra mellet a hálóba lő (10-11). Gorbok immár a harmadik mázlis gólját lövi: a kapu közepébe tartó labdájába Sztevanovics beleüt, ám az a térdéről a hálóba pattan (22. perc – 11-11). S eljön az a pillanat, amikor a Szeged mindkét csapatot érintő flúgos futam után vezetést szerez: Miklavcsics löketét Sierra fölé tolja, az indítás után Bánhidi a szokásos módon befordul, lövése azonban elakad Sztevanovicsban, a kipattanóval Mandalinics robog, Obranovics útját állja, támadó fault az ítélet, a szegedi irányító azonnal Källmant hozza helyzetbe, aki nem hibáz (24. perc, 12-11). Silvia Ivandija azonnal időt kér. Az egy perc letelte után a horvát csapat újra hét a hat ellen támad, sikerrel: Miklavcsics középről felugorva hatalmas felső kapufás gólt lő (12-12). A félidő hajrája Pastor mester tanítványainak sikerül jobban: Obranovics lövését Sztevanovics kiüti egyenest Vori kezébe, aki annyira meglepődik, hogy kiejti a labdát a kezéből, Balogh felkapja, átemeli a horvát védőt, s a jobb felső sarokba ível (13-12). S még nem volt vége: Miklavcsics ütemtelen lövését Sierra kiüti, a labda Källmanhoz kerül, aki kettőre növeli a hazai csapat előnyét (14-12). Markoski távolról még elereszt egy kétségbe esett lövést, Sierra azonban a mellére öleli a labdát. Juan Carlos Pastor azonnal időt kér, a hátralévő négy másodperc azonban már semmire sem volt elég.

31-45. perc. A szünet után az első támadást a Zagreb vezeti, Pavlovics azonban fölé durrantja a labdát. A túloldalon Obranovics ellépi, s a visszarendeződés során Gaber hatalmasat taszít Joszip Valcsicson, a játékvezetők azonnal kiállítják a hazai beállóst. A hátrány azonban nem hátrány, mivel Thiagus Petrus labdát szerez, s helyzetbe hozza a robogó Källmant, aki háromra növeli az előnyt (15-12). Az előny azonban mégis csak előny: mindezt Joszip Valcsics bizonyítja be, középről betörve szépít (15-13).  Balogh azonnal válaszol: lövése a kapussal együtt köt ki a hálóban (16-13). S újra Thiagus Petrus: másodszor is elhalássza Toncsi Valcsics elől a labdát, s ezúttal Baloghot választja, aki lendületből a kapuba pattintja a labdát (17-13). Látván mindezt, a horvát vezetőedző időt kér. Ha áttételesen is, a Zagreb játékosainak használt a tanács. Miklavcsics lövést Blazsevics lesáncolja, Bánhidi már éppen gólra akarja váltani a helyzetet, amikor a visszafutó két védő lerántja.  7 méteres! Balogh vállalkozik az ítélet végrehajtásra, ám lövését Sztevanovics kirúgja egyenest Kontrec kezébe, aki rögvest kontrázik (38. perc, 17-14). Buntics is megszerzi az első gólját, s ezzel újra négy van közte (18-14). Mandalinics ütemtelen, hosszú sarokba tartó lövésébe Sierra csak bele tudott érni (40- perc, 18-15). Gorbok helyett Bodó lép a pályára, s rögvest leteszi a névjegyét: 10 méterről felugorva, a leszorított védőfal fölött hatalmas gól ragaszt az egyenes felsőbe (19-15).  Az esetnél Obranovics apró sérülést szenved. Ez némi zavart okoz a szegedi védekezésben, Pavlovics alaposan becsapja Thiagus Petrust, aki csak büntetőt érően tudja megakadályozni a gólszerzést. Zlatko Horvat eszén azonban túljár Sierra, a félmagas, tempóban leadott lövést a mezőnybe rúgja. Átmenetileg Obranovics sérülése miatt (Skube ugyan a kispadon van, de betegsége miatt nem cserélik be) Balogh irányít, Buntics a jobbátlövő, Bodó pedig a balátlövő. Ez a felállás is eredményes, Balogh váratlanul közbe lő, s máris öt gólos az előny (42. perc, 20-15). Sőt! Thiagus Petrus immár harmadszor labdát szerez, indítja Källmant, s hatra duzzad a különbség (21-15). Rakovics kellemetlenkedik egy sort a magyar védőfalban, Blazsevics megunja, s nyakon vágja. Az előnnyel nem tud élni a vendégcsapat, az egyik keresztpasszuk Buntics kezébe köt ki, aki Obranovicsot hozza helyzetbe (22-15). Az eddigi legnagyobb különbség a két csapat között.

46-60. perc. Silvia Ivandija kikéri a harmadik idejét is. Az időkérés után Miklavcsics kozmetikázik az eredményen (22-16). Némi „ámokfutást” követően (Bunticsot lesáncolják, zagrebi belemenés, szegedi labdavesztés, Mandalinics majd Bodó kapufája) Susnja töri meg a gólcsendet: üresen marad a beálló posztján, a labda is eljut hozzá, s nem hibáz (22-17). A biztonságosnak mondható előny birtokában lassítja a játékot a Szeged. Zlatko Horvat átszabja Gaber mezét, s a horvát védő pihenhet két percet. Az előnyt nem tudja gólra váltani a Pastor-legénység, Pedro cunder féleségét a visszaállt Skok a mezőnybe üti, s a lerohanást Mandalinics  gólra váltja (53. perc, 22-18). Juan Carlos Pastor időt kér, mely letelte után Pedro már nem véti el szélről a helyzetét (23-18). A gól után láthatóan feladta a Zagreb. Passzívnál Sierra könnyedén védi Pavlovics kényszer lövését, az ellentámadás után Obranovics bebújik Susnja mellett, aki szabálytalanul akadályozza. A megítélt 7 méterest Skube (!) a hálóba helyezi (56. perc, 24-18). Eseménytelenül csordogál a játék. Egy-egy gól mindkét oldalon: Mrakovcsics (24-19), Bánhidi (25-19), Mandalinics (25-20), Bánhidi (26-20), Mrakovcsics (26-21). Az utolsó percben pályára lép Nagy Martin is, védenie azonban nem sikerül.

A MOL-Pick Szeged a második félidő elején tíz perc alatt eldöntötte a mérkőzés sorsát. Ebben az időszakban és később is Sierra kitűnően védett, a fáradó vendégjátékosok nem tudtak mit kezdeni a keményen védekező hazai fallal, s a második játékrész közepén lélekben már feladták a küzdelmet.

Juan Carlos Pastor, a MOL-Pick Szeged vezetőedzője:  – "Nagyon fontos győzelmet arattunk ma este. Gratulálok a játékosaimnak a hozzáállásukért, mert nagy szívvel játszottak. A védelem és a kiváló kapusteljesítmény volt a kulcs, főleg a második félidőben. Ott dőlt el a meccs, amikor négy góllal el tudtunk lépni a Zagrebtől. Gratulálok a szurkolóknak is, mert hatvan percig nyomták előre a csapatunkat a győzelem felé. Ki kell pihennünk magunkat, valamint a szerdai meccsig a sérülteknek rendbe kell jönniük."
              José Manuel Sierra, a MOL-Pick Szeged játékosa:  – "A legfontosabb, hogy ma nyerni tudtunk három BL-vereség után. Ez a két pont arra is jó, hogy akár a harmadik helyünket is elérjük a csoportunkban."
             Silvio Ivandija, a PPD Zagreb vezetőedzője:  – "Az első félidőben jól játszottunk. Hét a hat ellen tudtunk problémákat okozni a Szeged ellen. A második játékrészben rosszabbul játszottunk, több technikai hibát vétettünk és a kapusaink sem teljesítettek jól. A Celje elleni utolsó meccs fontos lesz számunkra. Az utolsó két meccsen legyőztük őket."
             Matevzs Skok, a PPD Zagreb játékosa:  – "Gratulálok a szegedi csapatnak a győzelemhez, valamint Sierrának a mai teljesítményhez. Rosszul játszottunk hét a hat ellen és hat az öt ellen is."