BAJNOKOK LIGÁJA, FÉRFI, Csoportmérkőzések, A-csoport, 13. forduló.

2017.03.02. 20:00 óra, Schaffhausen, BBC Arena, 2860 néző.

Vezette: Amar KONJICSANIN, Dino KONJICSANIN (Bosznia-Hercegovina).

EHF-képviselő: Francis Leon DONVEN (Luxemburg).

Kadetten Schaffhausen: MARINOVIC Nikola (kapus), KINDLE Simon (kapus), BRINGOLF Aurel (kapus) - MAROS Luka 8, CSÁSZÁR Gábor 6, MEISTER Lucas 4, PENDIC Andrija 4/1, KÜTTEL Dimitrij 2, RICHWIEN Markus 2, BRÄNNBERGER Christoffer 1, DELHESS Ron, GRAUBNER David, MARKOVIC Zoran, MUGGLI Sergio. Vezetőedző: KUKUCKA Peter.

Telekom Veszprém: MIKLER Roland (kapus), ALILOVICS Mirko (kapus) - ILICS Momir 5/2, GAJICS Dragan 5/3, CHEMA RODRIGUEZ Jose Maria 4, NILSSON Andreas 3, BLAGOTINSEK Blazs 3, NAGY László 2, UGALDE GARCIA Christian 2, GULYÁS Péter 1, IVÁNCSIK Gergő 1, KOPLJAR Marko 1, LÉKAI Máté 1, SCHUCH Timuzsin István, TERZICS Mirszad, LIGETVÁRI Patrik. Vezetőedző: SABATE CAVIEDES Xavier.

Hétméteres: 3/1 (CSÁSZÁR Gábor 2/0, PENDIC Andrija 1/1), illetve 6/5 (ILICS Momir 3/2, GAJICS Dragan 3/3).

Sárga lapok: 1 (MEISTER Lucas), illetve 2 (SCHUCH Timuzsin István, BLAGOTINSEK Blazs).

Kiállítás: 5 (MEISTER Lucas 4', KÜTTEL Dimitrij 4', BRÄNNBERGER Christoffer 2'), illetve 2 (SCHUCH Timuzsin István 2', NILSSON Andreas 2').

Megjegyzés: 6 (4+2), illetve 7 (5+2).

Lövés hatékonyság: 60 % (45 lövés - 27 gól), illetve 58 % (48 lövés - 28 gól).

Kapus teljesítmény: 28 %, illetve 25 %. Az EHF mérkőzés jegyzőkönyvéből nem derül ki, hogy melyik kapus hány lövésből mennyit hárított.

8. Kadetten Schaffhausen 12 1 0 11 312-372 -60 2

A Telekom Veszprém csapata a csoport harmadik helyének elérése szempontjából fontos két pont megszerzése érdekében utazott Schaffhausenbe, melyet tartalékosan kellett abszolválnia (Aron Palmarsson, Ivan Sliskovics és Renato Sulics sérülés, míg Ancsin Gábor és Gasper Margucs egyéb okok miatt maradt ki). A mérkőzést  Alilovics – Gajics, Nilsson, Nagy, Schuch, Terzics, Ugalde összeállításban kezdi a vendégcsapat; támadásban kettőt cserélnek, Terzics és  Schuch helyett Ilics és Chema lép pályára.

1-15. perc. Az első támadást a hazai csapat vezeti, Császár rögvest fel is avatja Alilovicsot (1-0), melyet Nilsson kiegyenlit (1-1). Akció közben Küttel belecsimpaszkodik a magyar beállósba, két perc a „jutalma”.  Az előnyt gólra váltja a vendégcsapat, Nagy kihasználva Ilics remek zárását, s a bal alsó sarokba bombáz (1-2).  Magyar gólra „magyar” gól a válasz: Császár elhajlásos lövését Alilovics benyeli a lábai között (5. perc, 2-2). Középkezdés után Chema robog, álompasszát Nilsson vágja a hálóba (2-3). Az ellentámadás után Császár kapufát találja telibe, a kipattanót Chema viszi fel, aláforgat Ugaldénak, aki felugrásból átlövőket idéző mozdulattal hatalmas gólt lő (2-4).  A válasz nem sokáig várat magára: Küttel a jobb kettő pozíciójából talpról sunyi gólt durrant a bal alsó sarokba (3-4). Nagy sem akar elmaradni svájci kollégájától, középről hatalmas löketet ereszt el, Bringolf alig tudja elkapni a fejét (8. perc, 3-5). Mázlis góllal csökkenti egy gólra hátrányát a hazai gárda: Császár a kapufára lövi a labdát, az gondol egyet, s Alilovics lábát mandinernek használva a hálóba vánszorog (4-5). Nilssonnal nem bírnak a hazai védők: ezúttal Meister döngöli a talajba, 7 méteres. Ilics biztos kézzel növeli kettőre csapata előnyét (4-6). A gól után a Schaffhausen taktikát vált, lehívja a kapusát és hét a hat ellen támad. A húzás bevált, Maros átlövése meglepi Alilovicsot (5-6). S megint Nilsson! Ezúttal Küttel próbálja lebirkózni, sikertelenül. Két perc és 7 méteres az ítélet. Ilics veszi kezébe a labdát és egy lövőcsel után a jobb alsó sarokba pattint (12. perc, 5-7).  Svájci labda eladás után emberelőnyben két beállóval (Nilsson és Blagotinsek) támad a Veszprém, s egy mesteri húzás után Gajics a hosszú alsóba bombáz (5-8). Mindkét csapat részéről némi flugos futam után Maros mínusz kettőre hozza fel csapatát (6-8).

15-30. perc. Ilics is megmutatta, hogy tud olyant, mint Maros: felkanyarodva hatalmas akciógólt lő (6-9). A Schaffhausen nemrég kinevezett vezetőedzője, Peter Kukucka időt kér, mely eredménnyel jár, Maros harmadik gólját lőve a sánc mögött a jobb alsó sarokba bombáz, Alilovics csak nézte (7-9). Ez után valóságos gólpárbaj alakul ki a két csapat között: Ilics (7-10), Császár (8-10), Chema (8-11),  Meister (9-11), Chema (9-12), Császár (10-12), Kopljar (10-13), Meister (21. perc, 11-13).  Xavier Sabate időt kér, s arra hívja fel a játékosai figyelmét, hogy a hét a hat elleni támadásoknál zárt hatos falat védekezzenek, támadásban pedig keressék a jó formában játszó Nilssont. A tanács bevált, ha csak áttételesen is: Ilics lövését lesáncolják, Nilsson a kipattanót három hórihorgas védő között leszedi, és Marinovic mellet a hálóba ejti (11-14). A folytatás már nem volt ilyen sikeres, igaz ehhez kellett Meister is, aki lefordult Schuch Timuzsinról, s a hálóba vágta a labdát (12-14), ráadásul a játékvezetők kiállították két percre a magyar védőt. Az ellentámadásnál kétszer is lesáncolják Ilicset, másodszorra a hazai csapathoz kerül a labda, s Maros kihasználja az előnyt (13-14).  A gól után Mikler Roland áll a magyar kapuba, akit Császár azonnal felavat (14-14). Zsinórban három gólt kapott a Veszprém!  Válaszként  Chema átkígyózik a svájci védőfalon, s újra megszerzi a vezetést (28. perc, 14-15). A gól hozadéka még, hogy Küttel másodszor is a kiállítás sorsára jut. A hazai gárda azonban nem hagyja magát, Maros váratlanul belép a védőfalba, s 7 méterest harcol ki. A büntetőt Császár végzi el, jobb felső sarokba tartó lövését azonban Mikler kitornázza. Gyors támadás után Nagy visszaforgatja a labdát Gajicsnak, aki szinte nulla szögből kettőre növeli a vendégcsapat előnyét (14-16). Az utolsó fél percben kiegészül a Schaffhausen, s Maros elhajlásból alattomos lövést ereszt meg, mely utat talál a hálóba (15-16).

31-45. perc. A szünetben Xavier Sabate változtat a csapat összeállításán: Lékai  kezd irányítóba Chema helyén, míg a bal szélre Iváncsik érkezik Ugalde helyett. Az első támadás nem jár sikerrel, Nilsson megmozdulását ítélik szabálytalannak. Rohanni kezd a svájci csapat, melynek végén Küttel a lábak között egyenlít (16-16). A szemmel láthatóan fáradt Nagy lövését lesáncolják, gyors svájci attak, s Maros révén másodszor is vezetést szerez a hazai gárda (17-16). Tovább tart a veszprémi pech sorozat: Nilssont ketten is lerántják, 7 méterest dobhat a vendégcsapat. Ilics büntetőjébe Marinovic belekap, a kipattanó Ilicshez kerül, az ismételt lövést a svájci kapus kispárgázza, a kipattanót Nilsson összeszedi, s szétforgácsolja a keresztlécet. Ilyenkor szokott jönni a büntetés, de Mikler Küttel lövését védve helyrehozza a hibát. Nilsson, s megint Nilsson! Meister próbálja meg lerántani a ziccerbe került beállóst, sikertelenül. Kiállítás és 7 méteres, melyet Gajics könyörtelenül értékesít (35 perc, 17-17). Védekezésben cserél Sabate mester, Ligetvári érkezik hármas pozícióba Schuch helyett, s fordít a Veszprém. Császár viszonylag gyenge lövését Mikler megfogja, a lerohanást pedig Blagotinsek váltja gólra (17-18). Kiegészül a Schaffhausen, mely után megszületik a mérkőzés legfurcsább bírói ítélete: Nilsson nagy igyekezetében fellöki védőtársát, Ligetvárit, „jutalmul” kiállítják, és 7 méterest ítélnek a hazai csapat javára. A büntetőnek Császár gyürkőzik neki, s szinte kettétöri a keresztlécet (már a második hetesét hagyja ki). Hátrányban, kapus nélkül támad a magyar csapat, de nincs szerencséje: Ilics talpról elengedett lökete a jobb kapufa tövéről kipattan, lefordul a vendégcsapat, s Meister kiegyenlít (18-18). Két veszprémi támadás is eredménytelen marad, mely után Pendic újra vezetést szerez (19-18). Középkezdés után Lékai azonnal egyenlít (42. perc, 19-19), mely után Peter Kukucka időt kér. Az egy perc letelte után Maros homályt lő, a túloldalon Lékai lemásolja kollégája produkcióját, majd megszületik a mérkőzés legfurcsább gólja: Császár elméretezett keresztpasszába Iváncsik belekap, a labda a két lába között ide-oda pattog, majd Pendichez pattan, aki köszöni szépen, s bevágja (20-19). Xavier Sabate azonnal időt kér: nagyobb iramot, a támadásba pedig sok keresztmozgást kér, főleg a szélsőktől. Az instrukcióból nem sok valósul meg, nem találjak rést a svájci védőfalon, végül Chema menti meg a helyzetet, passzív jelzésnél az utolsó minutában talpról kilővi a bal felső sarkot (20-20). Ezután mindkét oldalon egy-egy gól esik: Maros a jobb alsó sarokba bombáz (21-20), Nagy által kiharcolt 7-méterest pedig Gajics értékesíti (21-21).

45-60. perc. A hazaiak azonban nem hagyják magukat: Brännberger lefordul Ligetváriról, 7-méteres, melyet Pendic pimaszul beejt Mikler feje fölött a kapuba (22-21). Tartotta az egy gólos előnyét a Schaffhausen: Blagotinsek (22-22), Brännberger (23-22); sőt, Ilics eladja a labdát, Pendic végigszáguld a pályán, s már kettő (!) a hazai csapat előnye (50. perc, 24-22). Nagy Laci helyett Gulyás a pályán, aki azonnal bemutatkozik: jobb kettőből kipókhálózza a bal felső sarkot (24-23). Az ellentámadásnál a Császár-Mikler párharcot ezúttal a magyar kapus nyeri (Csaszi  alaposan elfáradt a végjátékra), a lerohanásnál Pendic négy méteren próbálja megállítani Gajicsot, melyet hétméteressel honorálnak a játékvezetők. A sértett ezúttal sem hibáz (53. perc, 24-24). S ha egy üzlet beindul: Blagotinsek labdát szerez, Iváncsikot futtatja, aki újra megszerzi a vezetést (24-25). A frissen pályára lépő Richwien  betör Iváncsik mellett, s kilövi a rövid felsőt (25-25). Gyors kezdés után a nehézkesen visszarendeződő hazaiak között Blagotinsek helyzetbe kerül, s nem hibáz. (25-26). Richwien újra próbálkozik, de ezúttal nem tudja eladni Miklernek a rövid felsőt, a magyar kapus hárít, s indítását Ugalde gólra váltja (25-27). A svájci vezetőedző azonnal időt kér, mivel az elmúlt öt percet 5-1-re nyerte a Veszprém. A hazaiak hét a hat elleni támadásánál Brännberger kerül ziccerbe, de Mikler a helyén van, a túloldalon viszont Marinovic is a helyén van, Nagy lövését küldi vissza a mezőnybe saját játékosához, s a lerohanás után Pendic szépít (26-27). Egy-egy elpuskázott magyar és svájci helyzet után Maros középről hatalmas lövést zúdít a magyar kapuba, Mikler a kezét sem tudta felemelni (27-27). Xavier Sabate időt kért. Hogy mit mondott, azt nem lehetett hallani, de biztosan jót, mivel a két szélső befutása után Ilics középről a jobb alsó sarokba vágja a labdát (27-28). A döntetlen már megvolt, végül is győzelem lett a vége: a hátralévő 15 másodperc alatt, a svájci csapat mindössze egy időn túli szabaddobást tudott kiharcolni, melyet Császár a kapu fölé lőtt.

A Telekom Veszprém együttese a szó szoros értelmében kiszenvedte a győzelmet a csoport utolsó helyén álló Kadetten Schaffhausen ellen…

Xavi Sabaté: - Először is gratulálok az ellenfelünknek a mai nagyszerű meccshez. Ezúttal velünk volt az a szerencse, amely a szezon korábbi szakaszában hiányzott. Ez jó jel számunkra. A végeredmény egyértelműen mutatja, hogy milyen kemény meccs volt a mai. Nem voltunk jók védekezésben az első félidőben, az ellenfelünk kilenc méterről tíz lövéséből nyolcszor betalált. A második játékrészre éppen ezért úgy döntöttünk, hogy változtatunk a védelmünkön, és magasabb védőkkel játszottunk, mint amilyen Blagotinsek és Ligetvári. Úgy gondolom, hogy ez bevált, mivel a második félidőben csupán két gólt szereztek kilenc méterről. Ez fontos volt számunkra, hiszen Császár és Maros az első játékrészben lenyűgözően játszott. Támadásban jól teljesítettünk a fontos pillanatokban. Több játékosunk - akiknek korábban időre volt szüksége - fokozatosan fejlődik és lép előre, ilyen Blagotinsek és Ligetvári is. Örülök Gulyás Péternek is, aki kulcspillanatokban játszott nagyon jól. Boldogok vagyunk a győzelem miatt, fontos két pontot szereztünk. Mostantól már a vasárnapi, Presov elleni meccsre készülünk.

Andreas Nilsson: - A kezdetektől fogva szoros volt a mai meccs. Nem volt sok gyors indításunk, és ez problémát okozott. Nehéz volt a Schaffhausen ellen játszani, nagyon lefárasztottak minket. Végül sikerült megoldanunk a problémát, köszönhetően a magas védőinknek is. Szerencsések vagyunk, hogy sikerült itt ma megszereznünk a két pontot, ezen a nagyon jó meccsen. Boldogok vagyunk, hogy továbbra is harcban lehetünk a harmadik helyért a csoportban.

Peter Kukucka: - Gratulálok a Veszprém győzelméhez. Örülök, mivel az elmúlt Bajnokok Ligája mérkőzéseinken csupán negyven percig voltunk meccsben, ma viszont hatvan percig. Nagyon jó volt látni, hogy az utolsó pillanatig harcoltunk. Természetesen kicsit csalódott is vagyok, ugyanakkor elégedett lehetek a srácok teljesítményével, hiszen meccsről meccsre látszik a fejlődési folyamat a csapatunkon. Ez nagyon fontos számomra.

Luka Maros: - Nagyon kemény meccs volt, és egyben talán a legjobb számunkra ebben a szezonban. Hatvan percig igazi csapatként játszottunk. A végén csupán egy gól hiányzott a döntetlenhez, de nagyon sokat tanulhattunk ebből a meccsből, ahogy az egész Bajnokok Ligája idényből, és ezt biztosan kamatoztatjuk majd a következő szezonban.