Kézilabda kupa

Tíz éve: Izland - Magyarország 33-34

Ahogy mondani szokták: ez az a mérkőzés, amelyről mindenki tudja, hogy éppen hol volt, amikor zajlott, kivel nézte, és milyen érzések kerítették hatal- mába. Magyarország aznap két olimpiai aranyérmet nyert kajakban, ám az esti TV-híradók a férfi kézilabdázók örömtáncával kezdődtek. Nem véletlenül. Isme- rősök hívták fel egymást, és csak annyit kérdeztek: „Láttad?” A válasz is egy- értelmű volt: „Láttam!” És több szóra nem is volt szükség.

2012. augusztus 8., London, férfi olimpiai negyeddöntő:

IZLAND – MAGYARORSZÁG
33-34 (12-16, 27-27, 30-30) – kétszeri hosszabbítás után

Vezette: Lazaar, Reveret (franciák).

IZLAND: Gustavsson – Petersson 6, Stefansson 3, Atlason 4, Jakobsson, Palmarsson 7, Sigurdsson 8. Csere: Gudmundsson (kapus), Gunnarsson 5, Halgrimsson, Ingimundarsson, Gudjonsson, Kristjansson. Szövetségi kapitány: Gudmundur Gudmundsson.

MAGYARORSZÁG: Fazekas – Harsányi 5 (1), Nagy L. 9, Császár 3, Zubai 3, Ilyés 1, Iváncsik G. 5. Csere: Mikler (kapus), Schuch 1, Mocsai T., Putics B. 4, Lékai 3, Vadkerti, Laluska. Szövetségi kapitány: Mocsai Lajos.

Kiállítások: 4, ill. 8 perc.

Hétméteresek: 2/0, ill. 2/1.

A magyar válogatott a 2004. évi athéni 4. hely után, nyolc év elteltével tért vissza Londonban az olimpiára, miután Mocsai Lajos együttese a 2011-es világbajnokságon megszerezte a 7. helyet, majd 2012 tavaszán a göteborgi selejtezőn Macedóniát és Brazíliát legyőzve a svédekkel együtt kijutott az ötkarikás játékokra. Izland a 2008. évi pekingi olimpián nem csupán részt vett, hanem ezüstérmet szerzett! Az északiak a 2011. évi világbajnokságon a 6. he- lyen zártak, majd a horvátországi kvalifikációs tornán a házigazdákkal együtt – a legkönnyebbnek tűnő selejtezőcsoportban, Japán és Chile előtt – szerezték meg a részvételi jogot.

A csoportkörben korántsem azonos pályát járt be a két együttes. Míg az északiak kisebb meglepetésre végig verték az A-csoport mezőnyét – egy-egy góllal legyőzve a svédeket és a franciákat is! – addig a mieink már a torna előtt megfogalmazott módon a két „hozható” meccs, a koreaiak és a szerbek elleni győzelem révén, a dánoktól, a spanyoloktól és a horvátoktól egyaránt veresé- get szenvedve szerezték meg az utolsó, még továbbjutást érő negyedik pozí- ciót.

Az augusztus 8-i negyeddöntőnek így nem a magyar csapat volt az esélyese, de mindenki úgy vélekedett, Izland ellen egy ki-ki meccsen nagyobb sanszunk van, mint például a címvédő, 2009-ben és 2011-ben világbajnok franciákkal szemben. Igaz ez még akkor is, ha talán minden idők legjobb izlandi váloga- tottja volt az ellenfél, hiszen a 2008. évi olimpiai ezüstérmes együttes magja, a kapus Gustavsson, az átlövő Stefansson és Petersson, vagy a balszélső Sigur- dsson még együtt játszottak, ott volt azonban már az együttesben a THW Kiel akkor 22 esztendős tehetsége, Aron Palmarsson is.

Természetesen a mi együttesünk is veretes nevekből állt, a 2004. évi athéni olimpián 4. helyezettek közül továbbra is keretben volt Császár Gábor, Fazekas Nándor, Harsányi Gergely, Ilyés Ferenc, Iváncsik Gergő, Laluska Balázs, valamint a nemzeti csapatba három év után visszatérő Nagy László, kiegészülve olyan talentumokkal, mint Lékai Máté vagy éppen Mikler Roland.

A mérkőzés óriási magyar rohammal kezdődött, a 6. percben 5-1-re vezettünk, ám 6-6-nál már döntetlen volt az állás. A hullámzás megmaradt, szünetben négy gól volt a mieink előnye (16-12), de az 50. percre 23-23 lett az állás. Már-már úgy tűnt, fáradtabbak a mieink, az utolsó fél perc izlandi előnnyel (27-26) és támadással kezdődött. 59:46-nál ráadásul büntetőt kapott ellenfelünk, minden továbbjutási esély veszni látszott. Gudjonsson állt oda a heteshez, és pontot tehetett volna a meccs végére. Fazekas Nándor azonban ezt nem akarta, óriási bravúrral úgy védett, hogy a kipattanó ráadásul magyar kézben, Császárnál landolt 59:52-nél, aki tovább passzolt Zubai Szabolcsnak, ő Iváncsik Gergőt játszotta meg, majd az ő balszélső helyén Lékai Máté kapta meg a labdát, csinált egy cselt befelé, megkerülve emberét, és 59:57-nél kiegyenlített! Ezerszer elcsépelt közhely a „sírból visszahozott meccs” kifejezés, ám ha valamire, erre a szituációra tökéletesen illett. Kiharcoltuk a hosszabbítást!

A ráadás elején Iváncsik talált be, majd a rendes játékidőben négy gólig jutó Nagy László kezdett parádés produkcióba: két további találata után már az első hosszabbítás legvégén is befejeződhetett volna a mérkőzés magyar siker- rel, ám a jobbátlövő lövése a felső lécen csattant. Az újabb tíz percben Nagy három (!), valamint Császár egy góljára csupán Sigurdsson egy-, valamint Petersson két találata volt a válasz, az utolsó izlandi támadásnál a labda mellé szállt, és kezdődhetett az önfeledt ünneplés. Ott voltunk a legjobb négy között!

A mérkőzésen pályára lépő magyar válogatott:

Kapusok:
Fazekas Nándor (2012-ben a Veszprém játékosa; 2022-ben a Balatonfüred kapusedzője),
Mikler Roland (2012: Szeged; 2022: Szeged)

Jobbszélső:
Harsányi Gergely (2012: Tatabánya; 2022: civilként dolgozik, a sport körül, sportolók mentális felkészítésével foglalkozó céget vezet)