26-29 (11-14)

NEMZETKÖZI, Női világbajnokság 2017, Nyolcaddöntők, Mérkőzések, nyolcaddöntő.

2017.12.10. 17:30 óra, Arena Leipzig, 1385 néző.

Vezette: Ivan PAVICSEVICS, Milos RAZNATOVICS (Montenegró).

Magyarország: BÖDE-BÍRÓ Blanka (kapus), JANURIK Kinga (kapus) - GYŐRI-LUKÁCS Viktória 6, KOVACSICS Anikó 6/2, BÓDI Bernadett 3, DEBRECZENI-KLIVINYI Kinga 3, SZÖLLŐSI-SCHATZL Nadine 3, SZÖLLŐSI-ZÁCSIK Szandra 2, GÖRBICZ Anita 2/1, HÁFRA Noémi, MÉSZÁROS Rea, KOVÁCS Anna, MAYER Szabina, CSISZÁR-SZEKERES Klára, KISFALUDY Anett, SZUCSÁNSZKI Zita. Vezetőedző: RASMUSSEN Kim.

Franciaország: DARLEUX Cléopátre (kapus) - LACRABERE Alexandra 5/2, LANDRE Laurisa 4, NIOMBLA Gnonsiane 3, ZAADI DEUNA Grace 3, PINEAU Allison 3, AYGLON SAURINA Camille 3, DANCETTE Blandine 3, DEMBELE PAVLOVIC Siraba 2, HOUETTE Manon 2, NZE MINKO Estelle 1, EDWIGE Béatrice, FLIPPES Laura, NIAKATE Kalidiatou, N'GOUAN Adjoba. kapusedző: LEYNAUD Amandine.

Hétméteres: 6/3 (KOVACSICS Anikó 3/2, GÖRBICZ Anita 2/1, HÁFRA Noémi 1/0), illetve 2/2 (LACRABERE Alexandra 2/2).

Sárga lapok: 3 (Vezetőedző: RASMUSSEN Kim, SZUCSÁNSZKI Zita, KOVACSICS Anikó), illetve 1 (DEMBELE PAVLOVIC Siraba).

Kiállítás: 5 (GÖRBICZ Anita 2', KISFALUDY Anett 2', CSISZÁR-SZEKERES Klára 4', HÁFRA Noémi 2'), illetve 4 (LANDRE Laurisa 2', HOUETTE Manon 2', DANCETTE Blandine 2', EDWIGE Béatrice 2').

Lövés hatékonyság: 58 % (45 lövés - 26 gól), illetve 64 % (45 lövés - 29 gól).

Kapus teljesítmény: 31 % - 42 lövés - 13 védés (BÍRÓ Blanka 30 % - 33 lövés - 10 védés; JANURIK Kinga 33 5 - 9 lövés - 3 védés), illetve 21 % - 33 lövés - 7 védés (LEYNAUD Amandine 29 % - 17 lövés - 5 védés; DARLEUX Cléopátre 13 % - 16 lövés - 2 védés).

Franciaország válogatottja győzelmével a negyeddöntőbe jutott, ahol Montenegró válogatottja lesz az ellenfél. Valóra vált a papírforma: a magyar válogatottnak esélye sem volt a mérkőzés megnyerésére, állandóan futottak az eredmény után. Az első félidőben Bíró Blanka védéseinek köszönhetően kétszer sikerült egyenlíteni (24. perc – 9-9, 27. perc – 11-11), de a játékrész végére a francia csapat „megrázta” magát, s három gólos előnyre tett szert (11-14). A második félidőben már az egyenlítés sem sikerült, végig három-négy góllal „mentek a gallok”, s ekkor már egyértelművé vált, hogy a mérkőzést nem tudja megnyerni a Rasmussen-gárda, pedig a hét a hat elleni játékkal is megpróbálkoztak (26-29).
          A mérkőzést látva, az volt az ember benyomása, hogy igyekeztek, igyekeztek a lányok (természetesen az ellenfél játékosai is igyekeztek), de a képernyőn át nem jött le, hogy szét is akarják szakítani az istrángot. A mutatott játék alapján Bíró Blanka (az első félidőben nyújtott bravúrjai okán), Bódi Bernadett, Lukács Viktória, Schatzl Nadine és időnként Kovacsics Anikó dicsérhető – ám mindez kevés volt az üdvösséghez.
          A világbajnokságon lejátszott hat mérkőzés alapján bebizonyosodott, hogy ezt a játékot beálló és átlövők nélkül nem lehet eredményesen játszani. Márpedig a magyar válogatottban közepes nemzetközi mércével mérve nem volt sem beálló, sem átlövő. A sorból leginkább Mayer Szabina lógott ki, nem lehetett neki labdát adni, ha valamilyen isteni csoda folytán mégis eljutott hozzá a játékszer, belepüfölte a kapusba (hat mérkőzés alatt összesen két gólra tellett az erejéből), a védekezésben pedig használhatatlan volt, hozzá jártak az ellenfelek gólt lőni. Ezt a teljesítményt a magyar NB I-ben játszó bármelyik lány (Dombi Luca, Sirián Szederke, stb.) hozta volna. Kisfaludy Anett egy fokkal hasznosabban játszott, védekezésben úgy, ahogy megállta a helyét, támadásban azonban ő sem alkotott maradandót (hat mérkőzés, 8 gól, ebből három lerohanásból).  Feltűnő volt, hogy mindkét játékostól sokszor vették el a játékvezetők a labdát szabálytalan zárás miatt. A legnagyobb zavar az átlövő posztokon mutatkozott. Mindez abból fakadt, hogy Kovács Anna személyében ugyan volt balkezes jobbátlövő a keretben, de valamilyen oknál fogva Kim Rasmussen jobbkezes jobbátlövővel (Tóth Gabriella, Háfra Noémi, Klivinyi Kinga, Szöllősi-Zácsik Szandra, de mindegyik irányító játékos is megfordult ezen a poszton) próbálkozott, amit valljuk be őszintén, nem volt túl eredményes. Ennek következtében az átlövő poszton játszók nem muzsikáltak valami fényesen: Klivinyi Kinga 15, Háfra Noémi 11, Kovács Anna 17 (ebből 11 hétméteres), Szöllősi-Zácsik Szandra pedig 11 gólig jutott. Ez összesen 54 gól, mérkőzésenként 10,8 gól, egyénileg 2,7 gól – a négy játékostól ez nagyon kevés (a magyar csapat hat mérkőzésen 164 gólt dobott).  A négy átlövő közül Szöllősi-Zácsik Szandra teljesítménye értékelhetetlen: az első négy mérkőzésen mindössze négyszer (!) volt eredményes, mindössze a csehek ellen játszott tudásához méltóan (5 gól). Nézve a játékát, sokszor az volt az ember érzése, hogy kedvetlen, s az arcára volt írva, hogy „mit keresek én itt”?
          Gyorsmérlegre téve a csapat teljesítményét, két szóval el lehet intézni: ennyit tudunk. Ennyire képesek a játékosaink, s tudomásul kell venni, hogy a magyar mezőnyben ezek NB I-es játékosok, a nemzetközi mezőnyben viszont néhány játékos kivételével nem érik el a középszintet. Kim Rasmussen kinevezésével sokan abban a hitben ringatták magukat, hogy a mester majd csodát tesz. Nos, a csoda elmaradt, az adott helyzetben a rendelkezésre álló legjobb játékosokat válogatta be (talán csak Triscsuk Krisztina mellőzését lehet számon kérni rajta; véleményem szerint elfért volna védekezésben és támadásban is), s abból „főzött”.

DARLEUX Cléopátre    2 védés

Kim Rasmussen szövetségi kapitány: „Több helyzetet és három büntetőt kihagytunk. Bár az utóbbi benne van a játékban, ma nem volt szerencsénk, a játék apró nüanszaiban ma jobbak voltak a franciák. Büszke vagyok a csapatomra, mert soha nem adta fel. Minden variációt megpróbáltunk, hogy nyomást gyakoroljunk az ellenfélre, de folyamatosan futottunk az eredmény után. A tavalyi Európa-bajnoksághoz képest úgy érzem, előre léptünk, támadásban és lerohanásban, a védekezésünket és a visszafutásunkat pedig jó lenne tovább javítani.”

Bíró Blanka:Az első félidőben sikerült egyenlítenünk, de a hajrá rosszul sikerült, nem szabadott volna hagyni őket ellépni. Sokat hibáztunk, ezt pedig könyörtelenül megbüntette az ellenfél. Szünet után egyszer felzárkóztunk négy gólra, talán ott még volt esély, de nem tudtunk élni vele. Védelemben a franciák váltásait nem tudtuk jól lereagálni, és támadásban is több volt a hiba, a távolabbi lövésekből is sok gólt kaptunk, ez az oka a vereségnek.”