BAJNOKOK LIGÁJA, NŐI, Középdöntők, I. csoport, 5. forduló.

2017.03.05. 14:00 óra, Wiedigsburghalle Nordhausen, 1800 néző.

Vezette: Vanja ANTICS, Jelena JAKOVLJEVICS (Szerbia).

EHF-képviselő: Miroslaw BAUM (Lengyelország).

Thüringer HC: ECKERLE Dinah (kapus), SZOTT Ela (kapus) - LUZUMOVA Iveta 12/4, HOUETTE Manon 6, PINTEA Crina Elena 3, JAKUBISOVA Lydia 3, ENGEL Katrin 3/1, SCHMELZER Meike 1, NIEDERWIESER Anika 1, REDDER Julia, AGUILAR Macarena, KIEDROWSKI Maria, WOHLBOLD Kerstin. Szövetségi kapitány: MÜLLER Herbert.

FTC-Rail Cargo Hungaria: SZIKORA Melinda (kapus), BÖDE-BÍRÓ Blanka (kapus) - SZÖLLÖSI-ZÁCSIK Szandra 6, SZÖLLŐSI-SCHATZL Nadine 3, SZUCSÁNSZKI Zita 3, LUKÁCS Viktória 3, JOVANOVIC Marija 3, KOVACSICS Anikó 3/3, SZARKA Adrienn 2, SNELDER Danick 2, PENA Nerea 2, MÉSZÁROS Rea 1, FALUVÉGI Dorottya 1, CSISZÁR-SZEKERES Klára, MONORI Orsolya, HORNYÁK Dóra. Vezetőedző: ELEK Gábor.

Hétméteres: 5/5 (LUZUMOVA Iveta 4/4, ENGEL Katrin 1/1), illetve 8/3 (SZÖLLŐSI-SCHATZL Nadine 2/0, SZUCSÁNSZKI Zita 1/0, JOVANOVIC Marija 2/0, KOVACSICS Anikó 3/3).

Sárga lapok: 3 (PINTEA Crina Elena, NIEDERWIESER Anika, LUZUMOVA Iveta), illetve 3 (SZUCSÁNSZKI Zita, LUKÁCS Viktória, SNELDER Danick).

Kiállítás: 2 (ENGEL Katrin 4'), illetve 2 (CSISZÁR-SZEKERES Klára 2', MÉSZÁROS Rea 2').

Megjegyzés: 1 (1+0), illetve 1 (0+1). (A mérkőzést látván nehezen hihető adat!)

Lövés hatékonyság: 74 % (39 lövés - 29 gól), illetve 62 % (47 lövés - 29 gól).

Kapus teljesítmény: 19 %, illetve 6 %. Az EHF mérkőzés jegyzőkönyvéből nem derül ki, hogy melyik kapus hány lövésből mennyit hárított. Furcsa két adat! A mérkőzést látván biztosan állíthatjuk, hogy ECKERLE Dinah jobban védett 19 %-nál. A statisztika az FTC-nél a második félidőben 0 %-os teljesítményt jelöl, ami szintén furcsa, hiszen ebben a játékrészben BIRÓ Blanka és SZIKORA Melinda több labdát is megfogott.

1. FTC-Rail Cargo Hungaria 9 6 2 1 267-241 26 14
2. ZsRK Vardar 8 6 1 1 247-211 36 13
3. WHC Buducsnoszt BEMAX 8 5 0 3 224-205 19 10
4. Metz Handball 8 3 0 5 203-190 13 6
5. Thüringer HC 9 2 1 6 231-250 -19 5
6. HK Asztrahanyocska 8 1 0 7 189-264 -75 2

Mindkét csapat számára volt tétje a mérkőzésnek: a Thüringer HC győzelme esetén versenyben maradhatott a negyedik helyért, mely a továbbjutást jelentethette; az utazás nehézségein túleső Ferencváros pedig bebiztosíthatta a csoportban a második helyet. A hazai csapat az Eckerle  – Engel, Wohlbold, Luzumova, Pintea, Niederwieser, Houette összeállításban kezdett támadásban, míg a vendégcsapat a Bíró – Lukács, Kovacsics, Snelder, Szekeres, Szucsánszki, Schatzl összetételben a védekező pozíciót foglalta el. Támadásban Szekerest Pena váltotta.

1-15. perc. Az első támadást elpuskázza a Thüringer: Wohlbolt lövését Bíró kiüti, a lerohanást Lukács fejezi be (0-1). A második hazai támadás már sikeres volt: Houette beköszön a balszélről (1-1).  Kovacsics elpasszolja a labdát, s lerohanásból Houette ismétel (2-1). Pena aktivizálja magát, egy lövő csellel betör a falba, s kiegyenlít (2-2). Jól védekezik a Fradi, passzív, Luzumova eldurrantja, s labda a rövid alsó sarokban köt ki (3-2). Az ellentámadásnál Kovacsics „ketté fűrészeli” a felső lécet, fordul a Thüringer, ám Luzumova löketét Szekeres lesáncolja, Szucsánszkihoz kerül a labda, akit a hatoson felborítanak; 7 méteres. A büntetőt Schatzl a felső és az oldal kapufa találkozásánál a lécre vágja, s a labda a gólvonal elé pattan. A kontra után Engel kerül ziccerbe, lövését Bíró a mezőnybe üti, Szucsánszki megtalálja Schatzlt, a balszélső lövését Eckerle a kapufára tolja, s az erejét vesztett labda ezúttal a gólvonal mögött köt ki (3-3). Pillanatnyi zavar a zöld-fehér védelemben, Pintea egyedül marad a beálló posztján, s könnyű gólt szerez (4-3). Kovacsics helyett Zácsik lép a pályára, s az első labda érintésével bekígyózik a védőfalba (4-4). Érdekes góllal szerez újra vezetést a hazai csapat: a beálló posztján játszó Pintea a bal szélről felkanyarodva, átlövőket meghazudtoló mozdulattal 10 méterről hatalmas dugót ragaszt Bíró kapujának jobb felső sarkába (5-4). A gyors középkezdés után Szucsánszki egyenlít (5-5). Engel felborítja Sneldert, támadó fault az ítélet, fordul a vendégcsapat, s Zácsik futtából kipókhálózza a bal felső sarkot (5-6). Tovább tart a Thüringer vesszőfutása: Pintea kiejti a labdát, robog a Fradi, s Schatzl kettőre növeli az előnyt (5-7).  A lövés után a magyar balszélső rosszul fog talajt, s megsérül a bokája; Szarka váltja. Tovább növeli előnyét a zöld-fehér csapat: Kovacsics elüt egy labdát Pintea elől, s az indításból Lukács eredményes (12. perc, 5-8). Herbert Müller, a hazaiak vezetőedzője időt kér. A megveszélés után Luzumova szépít (6-8), majd ezt követően igazi női flúgos futam zajlik a pályán: eladja a labdát a Fradi, Niederwieser homályt lő, Lukács a felső lécre ejt, Niederwieser belemegy Kovacsicsba, a kontra során Pintea megdolgozza Kovacsicsot, 7 méteres. Jovanovics büntetőjét Eckerle kirúgja, egyenest Zácsik kezébe, aki már pontosabb játékostársánál  (6-9). Az eset után Zácsik is lesántikál a pályáról.

16-30. perc. Sok a pontatlanság mind a két oldalon egészen a 18. percig. Ekkor egy húzás után a jobb szélen Lukács kerül helyzetbe, s kilövi a hosszú sarkot (6-10). Az egyre jobban játszó Luzumova tör borsot a Fradi védelem orra alá (7-10), Snelder azonban másodpercek alatt válaszol (7-11). A kezdés után szép gólt szerez a Thüringer: Jakubisova a hatos légtere fölé ejti a labdát, melyet Luzumova a hálóba továbbít (8-11). Pena helyett Hornyák és Jovanovics a pályán, Utóbbi azonnal le is teszi a névjegyét: a „kígyótérről” a jobb felsőbe bombáz (8-12). Niederwieser le akarja utánozni a (montenegrói) magyar átlövőt, löketét azonban Bíró a mezőnybe paskolja, s a rohanás végén Szarka ötre növeli a magyar csapat előnyét (21. perc, 8-13). Hét a hat ellen támad a Thüringer, s Engel kilövi a hosszú felső sarkot (9-13). Eckerle is megmutatja, hogy nem rossz kapus: Snelder ziccerét védi, s a megszerzett labdával Jakubisova háromra hozza fel a csapatát (10-13). Jovanovics betörésből újra négyre növeli a Fradi előnyét (10-14), a Thüringer azonban Houette révén azonnal válaszol (11-14). Elek Gábor időt kér: gyorsabb visszarendeződést, a támadásban pedig türelmes, ziccerig való játékot kér. Sneldert Mészáros váltja a beálló posztján. Kovacsics elpasszolja a labdát, lefordul a Thüringer, s Houette révén szépít (12-14). Kovacsics másodszor is az ellenfél kezébe passzol, s ezúttal Jakubisova eredményes (13-14). A kedélyeket Jovanovics hűti le, lövése a sáncról a kapuba pattan (13-15). Továbbra is a hét a hat ellen támad a hazai csapat, Luzumova betör Mészáros mellett, aki a padlóba döngöli; két perc a vétkesnek és 7 méteres. A büntetőt Engel biztosan értékesíti (14-15). A túloldalon Snelder lefordul Luzumováról; 7 méteres. Ezúttal Szucsánszki vállalkozik a büntető elvégzésére, tempóban leadott lövését azonban Eckerle kiüti a jobb felső sarokból. S mint ilyenkor lenni szokott, büntet az ellenfél: Engel kiegyenlít (28. perc, 15-15). Nem egészen hét perc alatt ledolgozta ötgólos hátrányát a Thüringer HC. A nagy lelkesedés közepette Engel lerántja Szucsánszkit, a játékvezetők nem vevők erre, kiállítják a német játékost. Az előnyt nagy nehezen Snelder révén kihasználja a Fradi (15-16). Az ellentámadás során pár passz után felteszik a kezüket a játékvezetők, majd két passz után elveszik a labdát Pinteától, s a csodálkozó német játékosok között Szarka beállítja a félidő eredményét (15-17).

31-45. perc. A szünet utáni első támadást elbénázza a Fradi, az indítást Houette váltja gólra (16-17). Két gyors gól következik: Szucsánszki (16-18), Luzumova (17-18).  Újra elszórja a labdát a Ferencváros, Engel keveredik ki a jobb szélre, beugrik Szarka mellett, ellövi a labdát a kapu mellett, a játékvezetők viszont Szarka belül védekezése miatt 7 méterest ítélnek. A magyar kapuba Szikora áll, ez nem zavarja meg a cseh (német) játékost, s a kapuba vágja a labdát (18-18).  A túloldalon Luzumova lerántja Zácsikot, ez is 7 méteres. Schatzl „gyűrkőzik”neki, s másodszorra is a felső kapufát találja telibe. Eckerle úgy ünnepel, mintha ő védett volna. Meg is zavarodnak a zöld-fehérek, technikai hibát vétenek, s a kirobbanó formában játszó Luzumova nagy dugót ragaszt a bal felső sarokba (36. perc, 19-18). Újra vezet a Thüringer. Elek Gábor azonnal időt kér, mely egyenlőre nem hoz eredményt: Lukács nulla szöges lövését Eckerle védi, a lerohanásból pedig Schmelzer eredményes (20-18). Szucsánszki betörés után szépít (20-19), majd egyenlit a Fradi: Engel eladott labdája után kontrából Zácsik eredményes (20-20). Itt még úgy nézett ki, hogy lendületben marad a zöld-fehér gárda, Jakubisova ejtését Szikora lekapja, Pena pedig végig kígyózva a pályán visszaszerzi a vezetést (40. perc, 20-21).  Herbert Müller azonnal időt kér, s újra átállítja csapatát a hét a hat elleni formációra. A pihenő után Jakubisova marad egyedül a jobbszélen, s a hosszú sarokba vágja a labdát (21-21). Hosszasan támad a Fradi, passzívnál Jovanovics alsó sarkos lövését Eckerle védi, a túloldalon Szikora Luzomova lövését viszont „benyeli” a lábai között (22-21). Pena egy testcsellel betör a német védők közé, kibillentik egyensúlyából, 7 méteres. Jovanovics vállalkozik a büntető lövésére  – annak ellenére, hogy már egyet kihagyott –, félmagas suhintása azonban a jobb kapufa éléről kivágódik.  Luzumovával nem bírnak a vendégvédők: átkígyózik a védőfalon, s kettőre növeli csapata előnyét (45. perc, 23-21).

46-60. perc. Schatzl kerül helyzetbe a balszélen, Jakubisova felborítja, 7 méteres. Ezúttal Kovacsics vállalkozik az ítélet végrehajtásra; egy nagy sóhaj az egész ferencvárosi kispad, mivel hálóban táncol a labda (23-22). Szikora is hozzáteszi a magáét: Engel lövését tornázza ki, a támadásnál Faluvégi gólt érően ugorhat be a hatoson belülre (23-23). Továbbra is kapus nélkül játszik a Thüringen, s Houette használja ki az emberfölényt (24-23). Mindkét oldalon kimarad több helyzet, az ide-oda rohanás végén Luzumova betör a védőfalba néhány méretes pofonért; 7 méteres. A lehetőséget a sértett váltja gólra (25-23). Megzavarodik a Fradi, Snelder az ellenfél kezébe passzol, s Pintea beállóból háromra növeli a hazaiak előnyét (50. perc, 26-23). Elek Gábor kikéri harmadik idejét, s átrendezi csapatát: Szucsánszki irányít és Zácsik a balátlövő. A „húzás” bevált, Zácsik keresztbe futva visszahúzva kilövi a bal alsót (26-24). Egy-egy eladott labda után Szekeres leteríti Jakubisovát, a magyar védő kiállítása jogos, a 7 méteres azonban véleményes. Ez nem zavarja Luzumovát, bevágja a labdát az időközben visszatért Bíró feje fölött a léc alá (53. perc, 27-24). Hátrányban passzívnál Zácsik ellövi, Eckerle könnyedén kivédi, az ellentámadásnál Engel lövését Bíró kiüti, Schmelzer ismétel, Bíró ezt is védi, ennek ellenére 7 méteres, melyet Luzumova könyörtelenül kihasznál (28-24). Ekkor úgy nézett ki, hogy „elmegy a hajó”…  Vagy mégsem? Zácsik veselkedik neki, lövése felperdül a kapuson, s az alapvonali játékvezető gólt ítél (56. perc, 28-25). Engeltől támadó fault miatt elveszik a labdát, Zácsik forintos passzt ad Mészárosnak, már csak kettő a hátrány (28-26). A Thüringer játékosai érzik, hogy van keresnivalójuk a mérkőzésen, s foggal-körömmel harcolnak. Luzumova tör be Zácsik mellett, s újra három gólos a hátrány (29-26). Gyorsan jön a válasz, Schatzl „pucol” el a balszélen, s meint csak kettő a hátrány (58. perc, 29-27). Hét a hat ellen támad a hazai csapat, a kilépő Zácsik elcsípi Niederwieser labdáját, a kilencesig fut, az üres kapura ível, a labda azonban a felső lécről kipattan, melyet az érkező, egyben bevetődő Szekeres a hálóba kotor. A játékvezetők nem adják meg a gólt (!), 7 méterest ítélnek. A Fradi egész kispadja tiszta ideg, Kovacsics viszont nyugodt, be is vágja a kapuba a labdát (29-28). Az utolsó perc felért egy kisebb drámával: Jakubisova ziccerben vonalra lép, a gyors kontra után Faluvégi a jobbszélen ziccerbe kerül, rövid sarkos lövését Eckerle védi, fordul a német csapat, de a játékvezetők sípszava megállítja őket: belül védekezésért 7 méterest ítélnek! Herbert Müller a fejét fogja, Kovacsics pedig a labdát, s kiegyenlít (29-29). A német vezetőedző időt kér; 13 másodperccel a dudaszó előtt. A megbeszélt figurát játssza a Thüringer, Engel lövését azonban Bíró kikotorja. Marad a döntetlen eredmény.

Az FTC-Rail Cargo Hungaria csapata a sírból hozta vissza az egy pontot a fáradó, de keményen harcoló német csapat ellen. Meg sem közelítették a Győr ellen mutatott játékukat, a támadójáték akadozott, a védekezés is lyukas volt (különösen Luzumovát nem tudták tartani), s fejben sem voltak a topon (kimaradt öt hétméteres).  Mivel a Metz Handball elverte a ZsRK Vardart , mint „jég a határt”(42-28), a megszerzett egy ponttal a Ferencváros a csoport élére ugrott.

Kovacsics Anikó nem villogott a Thüringer ellen, de amikor nagyon kellett, akkor oda állt, és három hétméterest is értékesített, ezzel pedig kulcsszereplővé vált a döntetlen kiharcolásában.
              – Nem lehetett könnyű szituáció úgy oda állni hetest dobni, hogy előtted már ötször hibáztak a csapattársak.

–  Biztos voltam benne, hogy gólt szerzek, és amikor láttam, hogy a kapus a vonalon marad, akkor még jobban megnyugodtam, mert ilyenkor be lehet dőlni, és úgy szeretem dobni. Szerintem ilyenkor nem sok esélye van a kapusnak, ha jó helyre megy a labda és gyors a kéz, akkor nem érhet oda.
              – Az utolsó büntető sem okozott plusz feszültséget? Elvégre egy gól volt a hátrány, és csak tizenhét másodperc a hátralévő idő.
              –
Nem figyeltem erre, pontosabban, annyi volt a fejemben, hogy nem szabad már gólt kapnunk, és nem is kaptunk. A lefújáskor nem gondoltuk még, hogy ez a döntetlen ilyen sokat érhet nekünk, de nem sokkal később kiderült, hogy ezzel kerültünk most a csoport élére.
              – Ha ennyire jól megy a hetesek értékesítése, miért nem álltál oda előbb?
              Korábban nagyon sok büntetőt lőttem, sőt, a Bajnokok Ligája döntőjében is oda álltam, vagyis nincs vele gondom, aztán volt egy időszak, amikor a könnyebb meccseken sorra kihagytam őket, ezért az utóbbi periódusban nem erőltettem. Illetve, volt, aki bedobálta, szóval nem is volt rá szükség, most viszont nem ment a többieknek.
             – Mitől volt ilyen nehéz a németek elleni meccs?
             –
Fejben akadtak problémáink, nem tudtunk jó megoldásokat választani. Valamiért vagy nagyobb igénybevételt jelentett a mérkőzés, vagy talán a heti terhelésnek is betudható valamelyest. De így is elcsíptük a döntetlent, és az utolsó fordulóra a saját kezünkben van a sorsunk.