2016/17. ÉVI VELUX EHF FINAL4 ELŐZETES 2. RÉSZ

2016/17. ÉVI VELUX EHF FINAL4 ELŐZETES – 2. RÉSZ

A Telekom Veszprém

a Budapesti Honvéd SE nyomában

Mivel nem lehet tudni, hogy a döntőben vagy a bronzmérkőzésen (erre a Veszprém eddig mutatott hullámzó formája miatt van némi esély) ki lesz a Telekom Veszprém ellenfele (FC Barcelona Lassa vagy HC Vardar), ezért számba vettük mindkét csapat ellen vívott mérkőzések eredményeit.

FC Barcelona Lassa

A spanyol sztárcsapat a Bajnokok Ligája A-csoportjában az 1. helyen végzett (14 mérkőzés, 12 győzelem, 1 döntetlen, 1 vereség, 413-354-es gólkülönbség, 25 pont). A nyolcad döntőt csoportelsőként kihagyta, a negyeddöntőben a THW Kiel ellenében (26-28, 23-18) jutott a Final Fourba.

1/4 döntő

A Telekom Veszprém mérlege az FC Barcelona Lassa ellen: 14 mérkőzés, 2 győzelem, 1 döntetlen, 11 vereség, 370-405-ös gólkülönbség. Az utolsó két mérkőzés (2016/17) gólszerzői: Gajics 11, Nagy 6, Ilics 5, Nilsson 4, Ugalde 4, Chema 4, Sulics 4, Ancsin 2, Margucs 1, Lékai 1 (45 gól), illetve Jallouz 10, Tomas 9, Lazarov 8, Rivera 7, Syprzak 4, Andersson 4, Entrerrios 3, N’Guessan 2, Mem 2, Arino 1, Morros 1 (51 gól). A Veszprém csapata szűk tizenkét és fél éve nem tudott győzni spanyol ellenfelével szemben, utoljára 2003. december 20-án tudta győztesen (31-26) elhagyni a pályát.

HC Vardar

A macedón csapat a Bajnokok Ligája B-csoportjában az 1. helyen végzett (14 mérkőzés, 10 győzelem, 4 vereség, 412-378-as gólkülönbség, 20 pont). A nyolcad döntőt csoportelsőként kihagyta, a negyed döntőben az SG Flensburg-Handewitt ellenében kettős győzelemmel (26-24, 35-27) csoportjából egyedüliként jutott a Final Fourba.

SEHA-liga

A Telekom Veszprém mérlege a Bajnokok Ligájában a HC Vardar ellen: 4 mérkőzés, 3 győzelem, 1 döntetlen, 115-103-as gólkülönbség. A 2016/17. évi idényben a Bajnokok Ligájában nem találkozott a két csapat. A Telekom Veszprém mérlege a SEHA-ligában a HC Vardar ellen: 8 mérkőzés, 2 győzelem, 3 döntetlen, 3 vereség, 205-214-es gólkülönbség. Az utolsó három SEHA-liga mérkőzés (2016/17) gólszerzői: Ilics 19, Lékai 9, Margucs 7, Iváncsik 7, Nilsson 5, Nagy 5, Ugalde 4, Gajics 4, Sulics 3, Gulyás 2, Chema 2, Palmarsson 2, Kopljar 1, Sliskovics 1 (71 gól), illetve Gyibirov 15, Cindrics 13, Karacsics 11, Borozsan 9, Cenellas 7, Marsenics 6, Fereirra 5, Sztojlov 4, Maqueda 4, Dujshebaev 4, Csupics 3, Siskarjev 1, Gyereven 1 (83 gól). SEHA-liga¹ jelzés a döntőben lejátszott mérkőzéseket jelöli.

A Telekom Veszprém mérlege a Bajnokok Ligájában a Paris Saint-Germain, az FC Barcelona és a HC Vardar ellen: 26 mérkőzés, 9 győzelem, 3 döntetlen, 14 vereség, 709-718-as gólkülönbség.

A Bajnokcsapatok Európa-kupája és Bajnokok Ligája

A klub kézilabda történetében a hétvégén sorra kerülő Final Four lesz az 57. kiírás végjátéka. Az eddigi 56 sorozatban 29 együttes nyerte el a trófeát; legtöbbször az FC Barcelona (9 alkalommal), mely idén megszerezheti tízedik győzelmét. A legtöbb sikert a német (nyugatnémet és NDK-beli) klubok könyvelhetik el (19), megelőzvén ezzel a spanyol egyesületeket (15). A címvédés 7 klubnak sikerült: FC Barcelona 5 alkalommal sorozatban (1996–2000), Vfl Gummersbach 2 (1970, 1971), Ciudad Real 2 (2008, 2009), SKA Minszk 2 (1989, 1990), RK Zagreb 2 (1992, 1993), TV Großwallstadt 2 (1979, 1980), Metaloplasztika 2 (1985, 1986). Az idei kiírásban nem lesz címvédés, mivel a tavalyi győztes, a KS Vive Tauron Kielce a nyolcad döntőben kiesett.

A magyar férfi kézilabdát két klub (Budapesti Honvéd SE és Telekom Veszprém, s jogelődei) képviselték a legrangosabb kupasorozatban. A végső győzelmet egy esetben (1981/82) a Budapesti Honvédnak sikerült kettős győzelemmel elhódítania svájci ellenfelével szemben.

Bajnokcsapatok Európa-kupája, döntő, 1. mérkőzés, 1982. május 2., Budapest
Budapesti Honvéd SE – TSV St. Otmar St. Gallen
25-16

Bajnokcsapatok Európa-kupája, döntő, 2. mérkőzés, 1982. május 8., St. Gallen
TSV St. Otmar St. Gallen – Budapesti Honvéd SE
18-24

Állnak balról jobbra: Kovács László vezetőedző, Őri Péter, Tengely László, Iványi László, Kovács Péter, Cseri Péter, Nagy Róbert, Illés Sándor, Füzes Gyula edző; guggolnak: Somogyi László, Kenyeres József, Jegenyés Alpár, Kárpáti Miklós, Szőke István, Turi Alfréd gyúró. Képes Sport/ Almási László felvétele

A kupagyőzelmen kívül a Budapesti Honvéd SE egyszer az ezüstérmet szerezte meg (1965/66), s kétszer volt elődöntős (1977/78, 1978/79). A Telekom Veszprém (Fotex KC Veszprém, MKB Veszprém) három második hellyel (2001/02, FF 2014/15, FF 2015/16), két elődöntős szerepléssel (2002/03, 2005/06) és egy negyedik hellyel (FF 2013/14) büszkélkedhet.